Earthquake in Vlore, Albania, year 1851

Shkruan: Preveza ABRASHI

Një vështrim në historinë e tërmeteve në Tokën e Shqiponjave

Që nga kohërat e lashta, Apolonia është njohur si tërmet me i fuqishme në Shqipëri. Fier – regjistruar në 217 para Kr. Gjithashtu, në Dyrrachium, sot Durrës, u regjistruan tërmete të forta në 334 pas Krishtit dhe në 506 pas Krishtit, si dhe në vitin 1273. Në të njëjtën kohë, tërmetet të njohura për antikitetin janë Butrint në vitin 1153 dhe ajo e Krujës në vitin 1617.
Nga studimet e kufizuara të kryera deri më tani, duket se në Shqipëri gjatë shekullit XIX, jana raportuar 77 tërmete me fuqi 7.0 shkalle.

Historiku i tërmeteve në Shqipëri,

Thënë kështu, historia e tërmeteve, ato më shkatërruese në Shqipëri, fillon të paktën nga viti 1851.

12 Tetor 1851
Një tërmet i fuqishëm me përmasa 6.6 shkallë Rihter, nga intensiteti 11 shkallë Mercalli – duke marrë parasysh që shkalla maksimale e kësaj shkalle është 12 ° – godet qytetin e Vlorës rreth orës 07: 00 të mëngjesit. I gjithë qyteti mesjetar u rrënua në tokë, përveç Xhamisë Muradie. Kishte qindra viktima dhe pati një braktisje masive nga qytetarët nga qyteti antik.
Dridhjet u ndjen edhe në Berat, ku kishte 400 të vdekur dhe shkatërrim të qindra shtëpive.

Korrik-Gusht 1855
Shkodr a permendet për tërmete të fuqishme që shkatërrojnë fshatra të tëra në zonat ngjitur si Bushat, Juban, Kozmaç, Vau i Dejës, Karme, Dushan, Toplane dhe Bruç. Tërmeti shkaktoi hapjen e çarjeve të mëdha në tokë.

22 Dhjetor 1919
Leskovik-Konice. Theshtë regjistruar tërmeti me madhësi 6.1 në shkallën Rihter. Shtëpi të shumta u shkatërruan në kufirin shqiptar dhe po kështu ato në fshatrat ngjitur Greke Isboros, Belthonsi dhe Kapaztiko. I gjithë rajoni u shkatërrua. Nuk ka të dhëna për viktimat.

18 Dhjetor 1920
Gjithsej 173 shtëpi u shkatërruan në Elbasan dhe dhjetëra njerëz u plagosën. Pasojat e tërmetit me epiqendrën e tij në Elbasan, u ndie edhe në Peqin, ku humbën jetën 14 persona dhe 300 të tjerë u plagosën.

30 Mars 1921
Nuk ka të dhëna për viktimat, por dhjetëra shtëpi u shkatërruan në Peshkopi dhe Dibër (Maqedoni).

27 Gusht 1948
Shkodra poshtë u trondit nga tërmeti me madhësi 5.5 shkalle . Pati dëmtime serioze në shtratin e lumit Buna dhe në vetë qytetin e Shkodres. Dëmi më i madh është regjistruar në Trush, me 1 të vdekur dhe 27 të plagosur. Dëmtimi i objekteve u verifikua edhe në Oblike dhe Barbullush.

1 Shtator 1959
Shkatërrimi për në Lushnjë, Fier, Rrogozhinë, Peqin, Kuçovë dhe Berat. Në total, 944 shtëpi u shkatërruan, veçanërisht në Karbunarë, Lushnjë. Dëmtime të mëdha në objektet industriale, shkollat, spitalet dhe objektet kulturore. Crarje në tokë bujqësore.

30 nëntor 1967
Librazhd-Dibër, madhësia 6.6. Dëmtime të mëdha në 13 lokacione dhe në 177 fshatra. Së bashku me Maqedoninë e goditur nga tërmeti, 6.336 ndërtesa të regjistruara janë dëmtuar, 12 të vdekur dhe 174 të plagosur.

15 Prill 1979
Një tërmet 8.0 goditi Shkodren duke shkaktuar viktima dhe dëme të mëdha. 40 persona humbën jetën në zonën Shkoder – Lezhë. 17.118 shtëpi dhe objekte socio-kulturore u dëmtuan.

9 janar 1988
Tronditje të forta dhe të shpeshta u paralajmëruan në Tiranë, me dëme veçanërisht në fshatrat ngjitur me kryeqytetin, Arbanë dhe Petrelë.

Qershor 2019
Tërmetet e fuqishëm u regjistruan në fshatin Floq të Corizës, Korçë, ku shumë shtëpi u shpallën të pabanueshme dhe pati edhe lëndime.

26 nëntor 2019
Një tërmet i ri shumë i fortë (aktualisht raportuar me një fuqi 6.4) goditi përsëri Shqipërinë në 3.55 të mëngjesit. Epiqendra ishte rreth 10 kilometra nga Durrësi dhe 31 kilometra nga Tirana.

Demet ishin jashtëzakonisht te rënde pas humbjes se njerezve dhe dëmeve materiale.

— Një dëshmi personale
“Nuk ka ilaç për tërmetet. Nëse qielli na kërcënon me rrufe te zjarrta, do të arratiseshim nëpër shpella. Por arratisja nuk vlen kundër tërmeteve, nuk ka vende ku të fshehem”.
(Francesco Petrarca)

Pikërisht 40 vjet më parë, një tjetër tërmet i fuqishëm me epiqendrën e tij në Shkoder u regjistrua në Shqipëri.

Ishte prilli i vitit 1979 dhe dridhjet e madhësisë 8.0 në shkallën Rihter u ndien nga Shqipëria e Veriut, duke kaluar nëpër Qendër dhe duke arritur në Jug. Shkoder dhe Lezhë kishin regjistruar 40 viktima.

17.118 objekte të dëmtuara dhe më shumë se 46.000 njerëz kishin mbetur pa çati.

Kam jetuar në Tiranë dhe kisha vetëm 5 vjet. Mbaj mend shumë mirë ato momente të tmerrshme. Mbaj mend të gjitha lëvizjet tona, madje edhe ato të fqinjëve tanë.

Frika kishte qenë e madhe, jo vetëm sepse intensiteti i tronditjes, shumë i dhunshëm, por edhe sepse jetonim në një kat shumë të lartë, ndër më të lartët për shtëpitë e asaj kohe, në një Shqipëri me ndërtesa standarde të stilit totalitar që bënë jo më shumë se pesë kate dhe pa dhoma nën katin e parë:
Prandaj, ne jetuam në katin e peste te një ndërtese me dyqane të vendosura në katin e parë, diçka pak e pazakontë në stilin arkitekturor urbane
Ndërtesa ishte e vendosur përgjatë lumit Lana dhe unë kisha frike se mund të katapultohesha direkt në lumë, me një fluturim nga i ashtuquajturi kati ynë i gjashte… …
Ne kishim zbritur në shkallët dhe kishim dashur të zbrisnim 5-6 kate me të gjithë njerëzit në panik, gjë që në këto raste shkon në konfuzion dhe humbje totale.
Ne ishim ulur përgjatë Lanës.
Ishte e qartë që ndërtesa për shkak të tronditjeve të vazhdueshme, të çmendura, ishte e pabesueshme.por
dukej si një shtëpi fantazmë

Për fat të mirë, nuk pati viktima.
https://en.albanianews.it/news/albania/historic-earthquakes

(Foto :Earthquake in Vlore, Albania, year 1851)