Deklaratat e presidentit të Francës, Emanuel Macron se “Islami është burim i terrorizmit ndërkombëtar” pas prerjes së kokës të mësuesit francez kanë ngjallur debate të mëdha në vendet me shumicë myslimane.

Pas vendeve arabe edhe Turqia ka bërë thirrje që të bojkotohen totalisht produktet me origjinë nga Franca.

Presidenti turk, Rexhep Tayip Erdogan përmes një konference ka bërë thirrje që qytetarët e shtetit të tij të mos blejnë asnjë produkt francez.

Ditë më parë ka pasur edhe deklarata ku Erdogan ka kritikuar shumë homologun e tij nga Franca për qëndrimin ndaj Islamit dhe lejimin e publikimit të karikaturave të Profetit Muhamed.