Brenda pak ditësh në Evropë do të ketë stuhi të fuqishme me shi, erë dhe reshje dëbore

Evropa do të përballet brenda disa ditësh me stuhi të fuqishme dëbore.

Sipas gjigandi mediatik, thuhet se Evropa do të bëhet pre e një “cikloni intensiv”, që do të përplasë mbi të reshje të furishme shiu dhe dëbore. Më të goditurat pritet të jenë rajonet rreth Alpeve, ku brenda 6 orësh mund të bjerë deri në 30 cm borë.

Po ashtu, erëra të forta dhe shira të dendur parashikohen sidomos në Spanjë, në veriun e Francës dhe në Gjermani, por acarin do ta ndiejnë fort edhe Irlanda, Britania e Madhe e Skandinavia.

Gjithashtu, përkeqësimi i motit nuk do të kursejë Evropën Qendrore, por ai do të zbresë edhe më poshtë, kushtet e rënduara atmosferike mund të sjellin paralajmërime për përmbytje në Greqi.

Nga ana tjetër, Australia mund të përfshihet nga një valë e madhe të nxehti. Duka filluar nga dita e mërkurë, temperaturat llogaritet të kapërcejnë 40 gradët Celsius. Rekordi më i madh i nxehtësisë në vend është shënuar në 2 janar 1940 në jug të Australisë, ku termometri shënoi 50.7 gradë celsius.

Thuhet se në perëndim të Australisë temperaturat gjatë fundjavës kanë arritur në 41 gradë celsius.

“Jemi në pritje të një moti shumë të nxehtë gjatë javës që vjen, që mund të thyejë rekorde për shumë rajone të Australisë”, tha meterologjistja Diana Eadie.

Kujtojmë se temperatura të larta të ngjashme ishin shënuar më 7 janar të vitit 2013 me 40.3 gradë celsius.