Shpëtohen dy surfistët që kishin mbetur në det të hapur në bregdetin e Semanit në Fier.

Lajmin e konfirmon edhe Policia Kufitare.

Të njëjtat burime deklarojnë se të dy gëzojnë shëndet të plotë e janë jashtë rrezikut për jetën.

Njoftimi i Policisë për ngjarjen:

Fier, Informacion paraprak

Sot rreth orës 16:20, njoftohemi se dy shtetas duke bërë sërf kanë mbetur në mes të detit.

Menjëherë pas njoftimit janë nisur drejt bregdetit të Semanit shërbimet e DVP Fier dhe forcat e Policisë Kufitare Vlorë cilët në bashkëpunim edhe me qytetarët e zonës bënë të mundur shpëtimin e të dy personave që po bënin sërf.

Dy shtetasit (vëllezër), E. S., 28 vjeç dhe S. S., 48 vjeç, banues në Havales, Fier, po transportohen në Spitalin e Fierit dhe janë në gjendje të mirë shëndetësore

17:15 – Dy persona, që kishin zgjedhur të bënin surf në bregdetin e Semanit në Fier, kanë mbetur në det të hapur pasi u janë çarë velat.

Sipas asaj që mëson Ora News, ata ndodhen rreth 1 km nga bregdeti, ndërsa në ndihmë të tyre janë nisur mjetet e Policisë Kufitare.

Rrjedha e fortë i ka çuar drejt grykëderdhjes së lumit Seman.

Operacioni është në vazhdim e sipër.