NASA dhe SpaceX e Elon Musk kanë rikthyer zyrtarisht “hapësirën tek SHBA-të” me lëshimin e suksesshëm të raketës Falcon 9 nga Qendra Hapësinore Kennedy në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.

Astronautët Robert Behnken dhe Douglas Hurley u ngritën nga Kompleksi Launch 39A në 3:22 pasdite të shtunën (sipas kohës lokale) – hera e parë në nëntë vjet që një ekuipazh amerikan niset nga SHBA.

 

“Le ta ndezim këtë qiri”, tha komandanti Hurley pak para ngritjes, shkruan mediat e huaja,

Misioni është hera e parë që një kompani private ka futur në hapësirë astronautët dhe është përpjekja e dytë për të filluar, pasi fluturimi i së mërkurës u ndërpre për shkak të kushteve të këqija të motit.

Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine tha, ‘Ndoshta ka një mundësi këtu që Amerika të ndalet dhe të kërkojë dhe të shikojë një moment të ndritshëm, me shpresën se si duket e ardhmja, që Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të bëjnë gjëra të jashtëzakonshme edhe në kohë të vështira’.

“Unë do t’ju gënjeja nëse do t’ju thosha se nuk jam nervoz”, tha Bridenstine para përpjekjes së fillimit.

Ekuipazhi i Dragon tani do të marrë udhëtimin 19-orësh për në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, ku Behnken dhe Hurley do t’i bashkohen ekuipazhit të Ekspeditës 63.

Dhe siç ishte thënë, kishte një shans prej 50 për qind të Falcon 9 nuk do të anulonte sonte fluturimin për shkak të reve dhe rreziqeve të vetëtimës, por moti u pastrua me vetëm 45 minuta të mbetura në llogaritjen e orës.