James William Pardew, një ish ambasador i SHBA në administratat Clinton dhe Bush dhe një oficer i karrierës së ushtrisë amerikane në karrierë, ndrron jetë të mërkurën.

Ai ishte 77 vjeç. Shkaku i shuarjës ishte i padisponueshëm.

Pardew, i cili jetonte në Fairfax Station, lindi në Memfis dhe u rrit në Jonesboro, duke u diplomuar në Shkollën e Mesme Nettleton dhe Universitetin Shtetëror të Arkansas.

Pas diplomimit, ai kaloi 28 vjet si një oficer i inteligjencës ushtarake, duke arritur gradën e kolonelit.

Në vitin 1997, Presidenti Bill Clinton, një Demokrat, e emëroi Pardew si përfaqësues të SHBA për stabilizimin ushtarak në Ballkan me gradën e ambasadorit në Departamentin e Shtetit.

Nga 1999 në 2001, Pardew ishte Zëvendës Këshilltar Special për Presidentin dhe Sekretarin e Shtetit për Demokracinë në Ballkan gjatë konfliktit të NATO-s në Kosovë dhe zgjidhjen pasuese të paqes. [4] Në atë cilësi, Pardew u angazhua drejtpërdrejt në negociata mbi Kosovën me Presidentin Sllobodan Millosheviç të Serbisë dhe me një shumëllojshmëri të liderëve politikë të Kosovës. Ai ishte koordinatori i Uashingtonit për Misionin Ndërkombëtar të Verifikimit të Kosovës. Pas fushatës së suksesshme të bombardimeve të NATO-s, Pardew ndihmoi në krijimin e prezencave civile amerikane dhe ndërkombëtare në Kosovë dhe në zhvillimin e institucioneve lokale të qeverisë dhe sigurisë të Kosovës.

Presidenti George W. Bush, një Republikan, emëroi Pardew ambasadorin e SHBA në Bullgari në 2002. Pardew shërbeu në atë rol deri në 2005.

Pardew ishte negociatori i SHBA për Marrëveshjen në Maqedoni në 2001 dhe shërbeu si zëvendës këshilltar special i presidentit dhe sekretarit të shtetit për demokracinë në Ballkan gjatë konfliktit në Kosovë dhe zbatimit pasues të paqes nga 1999-2001. Ai gjithashtu drejtoi Programin e Trenave dhe Pajisjeve Ushtarake për Bosnjën nga 1996-99; dhe përfaqësoi Sekretarin e Mbrojtjes në ekipin negociator të SHBA-së mbi Marrëveshjen e Paqes të Dejtonit që i dha fund luftës në Bosnjë, sipas biografisë së tij me Departamentin e Shtetit.

The Hill, një gazetë interneti botoi më 5 prill 2020, një shkrim të James Pardew me titull:“Ndërkohë që Covid ka përfshirë botën, Uashingtoni merret me lojëra të fëlliqura në Ballkan”.

Autori, oficer karriere në shërbimet ushtarake të inteligjencës, shtron që në fillim të shkrimit pyetjen, se cilat mund të jenë interesat amerikane për hir të të cilave, diplomacia e administratës së Trumpit është duke destabilizuar Kosovën, “këtë vend të vogël dhe të pambrojtur proamerikan të Ballkanit”, në një kohë që pandemia globale e shëndetit ka kapluar botën? Pse e bën një gjë të tillë ekipi i Trumpit, kur dihet që SHBA-ja ndaloi me forcë Serbinë, që të mos kryente gjenocid në Kosovë në vitin 1999?

“Kjo gjë është shumë e çuditshme kur mendon që SHBA ka luajtur rolin kryesor në dhënien e pavarësisë Kosovës dhe që nga ajo kohë Kosova ka qenë vendi më proamerikan i Europës,” shkruan më tej Pardew. “Sot, shkruan ai, diplomacia amerikane favorizon Serbinë, aleatin më të ngushtë të Rusisë në rajon.”

Më tej ai i kthehej Grenellit, të dërguarit të Trumpit, “i cili i ka bërë presion Kosovës, që të pranojë kërkesat serbe si pjesë e “negociatave” për normalizimin midis dy vendeve”. Grenell, i cili drejtonte diplomacinë amerikane në Kosovë në një kohë që mbante postin e ambasadorit amerikan në Gjermani dhe të drejtorit në veprim të Agjencisë Kombëtare të Inteligjencës. “Ky është një varg absurd detyrash për dikë që ka eksperiencë të kufizuar diplomatike dhe nuk ka aspak eksperiencë në fushën e shërbimeve të inteligjencës”, shkruan James Pardew, i cili e shpreh qartë mosvlerësimin për Grenellin, për të cilin thotë se “ka qenë katastrofë si ambasador në Gjermani, aleatin më të rëndësishëm demokratik të Amerikës në Europë”. Zyrtarët gjermanë mezi presin largimin e Grenellit, thoshte Pardew.

James Pardew, e quan presidentin serb Aleksandar Vucic, “një nacionalist serb që përdor si mjet politik për të marrë mbështetje urrejtjen etnike, siç ka pas bërë në vitet 1990 Sllobodan Millochevici”. Pardew, që përveç postit të Ambasadorit amerikan në Bullgari, ka mbajtur edhe postin e zëvendës Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, vlerëson se “Udhëheqësit serbë vazhdojnë të ushqejnë ndarjet dhe armiqësitë si në Bosnjë ashtu edhe në Kosovë” dhe se “Vladimir Putini lumturohet kur e ndihmon Beogradin në çdo gjë që përçan unitetin midis Europës Perëndimore dhe Shteteve të Bashkuara”.

“Ajo që është duke bërë Trumpi dhe Grenelli tani në Kosovë shkatërron themelet e politikës së suksesshme amerikane në rajon,” shkruan autori. Më tej ai shpjegonte pse.

“Një nga principet amerikane që sollën paqen në rajon më 2008, ishte nocioni se kufijtë janë të vendosur dhe zgjidhjet politike duhen gjetur brenda kufijve të kombit, për të cilin bëhet fjalë. Marrëveshja e Ohrit që pengoi luftën në Maqedoni, thoshte qartë se “Nuk ka zgjidhje territoriale për çështjet etnike. Territoret nuk janë zgjidhje për probleme të tilla”.

Por qëndrimin e administratës së Trumpit, Pardew e quan përtej ironikes: “Sanksionet ndërkombëtare dhe tarifat janë politika më e favorizuar e administratës së Trumpit, prandaj kundërshtimi për vendosjen legjitime të tarifave si mjet në marrëdhëniet ndërkombëtare, ia kalon çdo lloj ironie.”

“Për të bërë presion mbi Prishtinën, SHBA ndaloi ndihmat aq të nevojshme për Kosovën. Disa zyrtarë të Uashingtonit ngritën madje pyetjen e mundësisë së largimit të kontigjentit të vogël të trupave amerika nga Kosova, të cilat kanë qenë shumë të rëndësishme për sigurinë e Ballkanit që nga viti 1999.” “Ky ishte faktori kryesor që e bëri të rrëzohej kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në një kohë kur në rajon përhapej virusi Covid 19. Kosova tani drejtohet nga një qeveri e dobët, që nuk mund të kujdeset për gjithçka”, shkruante James Pardew.

Më tej në shkrim: “Grenelli me sa duket preferon qëndrimin e politikanit kohëgjatë dhe presidentit aktual Hashim Thaçi, i cili favorizon një marrëveshje me Beogradin edhe nëse kjo përmban shkëmbimin e territoreve midis Kosovës dhe Beogradit. Unë e pata këshilluar Thaçin një vit më parë gjatë një bisede në Uashington se marrëveshja me këmbime territoresh është një hile serbe që nuk të çon kurrkund, dhe se ai nuk mund t’i besojë administratës së Trumpit për asnjë lloj negociatash me Beogradin. Ai e ka injoruar këshillën.”

James Pardew mendon se ekzistojnë shumë pyetje lidhur me misionin e Grenellit në Kosovë: “Pse do të donte dikush me eksperiencë kaq të kufizuar dhe detyra kaq të rëndësishme kombëtare, të angazhohej në bisedimet midis dy kundërshtarëve të dobët në Ballkan? Pse është duke marrë Grenell qëndrime proserbe në bisedime? Pse është duke destabilizuar SHBA një vend proamerikan në kohë kaq delikate?

“Ka diçka që mban erë në gjithë këtë gjë”, shkruan ai i sigurt.

Dhe vazhdon me supozimet se: “Duke qenë një Trumpist entuziast e i angazhuar, Grenell, mbase kërkon me çdo kusht që të kënaqë shefin. Por kur kujtohem për marrëdhëniet shumë të dyshimta midis Trumpit dhe Vlatimir Putinit, unë dyshoj se ka diçka tjetër më shqetësuese. Unë dyshoj, pa patur prova, se Putini i ka paraqitur idetë e tij proserbe presidentit Trump, duke e vënë theksin tek shqiptarët që janë myslimanë dhe duke i kërkuar Trumpit ndihmë për të nxitur bisedimet”.

Emërimi i tij origjinal për ambasador ndodhi më 1 gusht 1997.

Shërbimi ushtarak i Pardew përfshinte turne si zv / drejtor për Inteligjencën, J-2, Shtabi i Përbashkët, nga 1992-94. Ai ishte drejtor i Inteligjencës së Jashtme dhe shef i Inteligjencës aktuale, Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, nga 1988-92 gjatë rënies së Bashkimit Sovjetik dhe Luftës së Gjirit.

Detyrat e mëparshme ushtarake përfshinin turne në Gjermani, Turqi, Japoni dhe Vietnam, si dhe shërbim në Operacionin Rivendosja e Shpresës në Somali.

Të enjten, bordi i administratorëve të Universitetit Shtetëror të Arkansas miratoi një rezolutë që emërtonte një galeri në Muzeun e Artit Bradbury pas Pardew dhe gruas së tij, Kathy Hoffman Pardew, gjithashtu një Arkansan dhe ASU i diplomuar, në njohje të një dhurate të koleksionit të tyre të artit Arkansas Fondacioni i Sistemit të Universitetit Shtetëror Inc.

Arti modern nga Bullgaria është një element qendror i koleksionit, i cili gjithashtu përfshin art nga Evropa Qendrore, Azia dhe vendet islamike ku ata jetuan, udhëtuan dhe shërbyen.

“Ambasadori Pardew besoi se shoqëritë në të gjithë botën prodhojnë art për të pasqyruar historinë e tyre, kulturën e tyre dhe për të interpretuar jetën e zonës dhe kohës së tyre,” tha Garry Holstein, drejtori i Muzeut të Artit Bradbury, në një njoftim për shtyp të ASU rreth galerisë që po emërohej pas Pardews.

Në shkurt 2018, Pardew foli si pjesë e Serisë së Koncerteve të Ligjëratave të ASU pas botimit të librit të tij, “Paqerbërësit: Lidershipi Amerikan dhe Fundi i Gjenocidit në Ballkan”.

Ai gjithashtu foli në Universitetin e Arkansas Clinton Shkolla e Shërbimit Publik seri leksionesh në Little Rock në 2018.

Pardew ishte një shkrimtar pjellor. Ai shkroi disa pjesë të botuara që u botuan në Arkansas Democrat-Gazette, The Washington Post dhe botime të tjera gjatë viteve.