Shumë vende të Evropës ende nuk i kanë hapur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë, kështu që Zvicra ofron disa destinacione të mrekullueshme, ku mund t`i kaloni pushimet verore

Edhe pse në disa prej këtyre vendeve infrastruktura nuk është funksionale akoma, të gjitha këto vende janë mjaft të bukura dhe mjaft interesante për ta merituar një vizitë.

Ticino

Kantoni italisht që flet në Zvicër ishte një nga më të ndikuarit nga pandemia Covid-19, por tani po ngadalë po hapet përsëri për biznesin dhe turizmin.

Ka shumë për të parë, duke përfshirë liqenet e bukura Maggiore dhe Lugano, dhe qytete të mrekullueshme dhe fshatra si Ascona, Cabbio (Lugina e Muggio), Morcote, Carona, ose fshati buzë lumit të Lavertezzo, i cili është bërë tërësisht prej guri.

Dhe, ndërsa jeni aty, ju mund të shijoni pjatat tipike ticine, si rizotto dhe polenta, në një “grotto” lokale – taverna të thjeshta të vendosura në vende të qeta private.

Zermatt (VS)

Ky fshat ikonik alpin në kantonin e Valais nuk është thjesht një bukuri në vetvete. Kjo zonë është më e ngarkuar gjatë sezonit të dimrit, kështu që nëse dëshironi t’i shmangni turmat, mund ta vizitoni gjatë verës.
Do të keni një pamje spektakulare të Matterhorn, i cili ka ndoshta majën më të njohur në botë. Por, paara se të shkoni, kontrolloni për të parë se çfarë është e hapur dhe kur.

Gruyère (FR)

Ky rajon në kantonin e Fribourg është vendi ku prodhohet djathi me famë botërore zvicerane.

Fabrika është hapur që nga 11 maji dhe ofron një turne interesant dhe informues të objekteve të prodhimit, të realizuar nga një lopë shumë-gjuhëshe e quajtur Qershi (po, me të vërtetë!). Plus, ju merrni mostra falas të djathit.

Por kulmi i rajonit është fshati i mrekullueshëm, kodrinor mesjetar. Ndërsa jeni aty, ju mund të ecni lart në sheshin me kalldrëm deri në kështjellën e shekullit të 13-të dhe më pas të provoni pjatat tradicionale të djathit, si dhe ëmbëlsirën e mjedrave.

Ujëvarat e Reichenbach, Meiringen (BE)

Zhurma dhe bubullima e ujëvarës 120 metra dhe 40 metra të gjerë në Bernese Oberland është një pamje mbresëlënëse, por ju mund të dëshironi ta vizitoni atë edhe për një arsye tjetër: është vendi ku Sir Arthur Conan Doyle ‘vrau’ Sherlock Holmes në betejën midis detektivit legjendar dhe armikut të tij, profesor Moriarty.

Mund të arrini në skenën e vrasjes fiktive në një karrocë prej kabllove druri me 24 vende, dikur përdoret për të gjeneruar energji elektrike. Por, së pari telefononi 033 982 26 26 për t’u siguruar që treni është në shërbim.

Ose mund të ngjiteni kodrën lart dhe të shihni se nga ku Holmes ra për vdekje …

Lavaux (VD)

Rajoni më i madh i verërave që merren me verë në Zvicër, vreshtat me tarracë midis Lozanës dhe Montreux në kantonin e Vaudit zhyten në Liqenin e Gjenevës.

Pamjet nga vreshtat janë mahnitëse. Ju mund të shihni jo vetëm Alpet Franceze në anën tjetër të liqenit, por edhe fshatra të vegjël, me pamje perfekte si Shën Saphorin, Epesses dhe Chexbres,
Ju mund të vozitni (ose, akoma më mirë, të ecni) përgjatë Route des Vignobles (Rruga e Vreshtave), duke provuar verë gjatë rrugës, ndërsa të admironi pamjet mbi liqenin dhe malet