Policia e Kosovës ka njoftuar se rreth 200 hektarë tokë janë përfshirë nga zjarri në fshatin Studenqan të Suharekës.

Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Prizrenit, Vesel Gashi, i ka thënë KOHËS se zjarrfikësit dhe qytetarët po japin maksimumin për lokalizimin e zjarrit.

“Zjarri ende është aktiv, dyshimet e para thonë se zjarri është shkaktuar nga faktori njeri, mirëpo edhe temperaturat e larta”, ka thënë ai.