Kolokotroni(arbanit ortodoks) & Alì Farmakis(arbanit misliman)

PANSLLAVIZMI RUS , ROMANZIERET E PIKTORET EVROPIAN FILOHELENISTE DHE FRANCA , autoret e zhdukjes se identitetit te popullsise autoktone ne MORE ATIKA EUBEA etj ne emer te Kristjanizmit dhe ringjalljes se greqise klasike ne territore ku shumica dermuese e popullsise ishte shqipfolese myslimane e ortodokse. Ne kete asgjesim ndihmoi edhe percarja e shqiptareve nga etja per pushtet i nxitur nga fuqite antiosmane me”divides et impera”

“Te krijohet nje shtet i pavarur ne More , me nje parlament demokratik , gjysme ortodokse e gjysma myslimane nen ptotektoratin francez”
TE VERTETAT HISTORIKE MBI REVOLUCIONIN “GREK” 1821
Greqia me shumicen derrmuese shqipfoles te krishtere e myslimane qe u bene “mish per top” e u zhduken si me magji , per interesat e Rusise turqise Frances Anglise , per qefin e filohelenisteve te grupit te piktoreve homosexuale evropiane si Dellacroix (i vrare ne hotel nga dashnori i tij) Goethe wikelman Hugo etj te dashuruar me statujat klasike qe kerkonin ringjalljen e qyteterimit klasik grek ne More Atika dhe Eubea te banuar nga arbanite. Si dhe me ndihmen e filohelenistit te cmendur Ludwig i Bavarise, qe inskenoi marrjen e fronit te shtetit arvanit nga djali i tij Otton.
Ne 1806 Kolokotroni i ndjekur nga turqit qe donin te crrenjosnin kleftet e Peloponnesos, u arratis ne Zakynthos
Ne te njejtin vit, Veli Pasha (biri i Alì Pashes qe qeveriste Epirin dhe Thesaline) , mori administrimin e Peloponnesos.
Ne ate kohe ishte nje familje shqiptare (arvanite) shume e forte laljote me kapedan Alì Farmaqi, nje mik i Kolokotronit nga gjyshi ne gjysh, nje nga feudalet me te fuqishem dhe pa nenshtruar.
Ne pranveren e 1808 , Veli Pasha rrethon kullat e Alì Farmaqit per ta kapur.
Kerkeses per ndihme te Aliut, Kolokotroni vajti menjehere me 14 luftetare, duke mbrojtur kullat e Aliut per dy muaj nga rrethimi.
Sapo mesoi per ardhjen e kolokotronit , Veliu i kerkoi Aliut ta dorezonte duke i premtuar edhe shperblim.
Aliu refuzoi kategorikisht.
Kur luftetaret e Ali Farmaqit pyeten: pse kapedani i tyre nderpreu bisedimet?, Aliu i shpjegoi se ne kembim kerkonin Kolokotronin.
Te gjithe luftetaret e Aliut bertiten ne kor: ” Me mire te vritemi te gjithe se sa te bejme kete gje te pandershme”.
Me ne fund Veliu u terhoq duke pranuar nje kompromis qe Kolokotroni te kthehej ne Zakynthos.
Reputacioni i Kolokotronit u rrit shume. Luftetaret e Ali Farmaqit e admironin per guximin dhe mendimet e tij strategjike dhe nje nip i Aliut i kerkoi te behej mysliman.
Ja dialogu: ” Ah Kolokotron, nese behesh mysliman, nje djale i ri trim sic je, do te behesh nje mbret i madh!( sepse per te pasur role drejtuese ne perandori os duhet te kthehej ne myslimane)
Dmth te behem edhe sunet?
E, sigurisht!
Lere lere, nuk eshte e mundur.
– Pse jo? Cdo gje eshte e mundur!
Po te them qe nuk eshte e mundur. Kur ne te krishteret jemi pagezuar, prifti pret pak floke dhe i vendos pas portretit te Krishtit, dmth qe jemi te tij. Pra nese behem sunet e mysliman, edhe Muhamedi do te kete lafshen dhe kur te vdes do te doje qe te shkoj ne parajsen e tij.
Pra mendo qe njeri te me terheqe prej flokeve dhe tjetri prej k…
E si thua, ti fus grindjen dy profeteve te medhenj? 😀
Me vone edhe Alì Farmaqi u trasferua ne Zakynthos. Bile ideoi me Kolokotronin edhe planin e nje aleance me shqiptaret myslimane kunder Alì Pashes.
Kolokotroni mendonte se miqesia me Alì Farmaqin do te bente per vete gjithe luftetaret famoze bardhunjote, laljote, bile edhe kreret shqiptare te Epirit qe urrenin Aliun. (Pra lufte mes shqiptaresh per pushtet)
Ne 1808 , Franca ishte shqetesuar nga anglofilia e Ali Pashes dhe nga qendrimet armiqsore te tij ndaj administrates francese te ishujve te Jonit sidomos pas marrjes se Parges nga Ali Pasha francezvet. Ja pse Kolokotroni kerkoi ndihmen e Frances. Keshtu qe i dorzuan planin komandantit francez Donzello. Bile vendosi (Kolokotroni) qe te shkonte ne Paris me Ali Farmaqin per te takuar Napoleonin.
Komandanti Donzello i keshilloi te rrinin ne Zakynthos dhe te perpunonin planin duke i premtuar dergimin e nje letre Napoleonit.
Pas 3 diteve, plani i perbashket per Revolucionin dhe qeverisjen e ardheshme te shtetit arvanit ishte gati. Donzello premtoi mbeshtetje ushtarake dhe materiale duke i ndihmuar ata qe te reklutonin ne Shqiperi Epir e rumeli . Pas mbledhjes se luftetareve do te zbarkonin ne Peloponneso. Turqit lokale (arvanitet mislimane dhe shqiptare) , aleate te Ali Farmaqit e kolokotronit do i dorzonin keshtjellat e Mesinias, Patrasso e Monemvasias dhe me pas do te raportonin sulltanin se revolucioni ishte drejtuar kryekeput kunder Veli Pashes.(meqe sulltani ishte kunder Alì Pashe Tepelenit)
Napoleone nuk i eshte pergjigjur asnjehere letres.
Qeverria e shtetit te ardhshem do ishte demokratike, me numer te barabarte deputetesh myslimane dhe krishtere. Per kete ishin ngarkuar disa ligjvenes korfjote, per nje kushtetute demokratike. Kolokotroni dhe Alì Farmaqi moren shuma te medha parash nga francezet.
Shkuan ne Epir ku u priten me entuziazem.
Ne 1809 Kolokotroni dhe Alì Farmaqi kishin mbledhur ne Parga mbi 3000 shqiptare te Epirit kundershtare te Alì Pashe Tepelenit.
Djali i Alì Farmaqit kishte qendruar ne Zakynthos per te organizuar arvanitet e Morese. Por ne shtator Zakynthos pushtohet nga anglezet qe arrestojne 400 arvanite se bashku me djalin e Alì Farmaqit.
Me vone arrin Kolokotroni ne Lefkada me 600 shqiptare (pra nese do ishe grek si eshte e mundur qe shqiptaret ti besonin komanden nje te huaji?), por pushtimi anglez kishte paralizuar planin e tij dhe Farmaqit.
Por plani i kolokotroit dhe Alì Farmaqit u hodh ne ere pas masakres se Tripolitsas, ku pas dorzimit nga garnizoni shqiptar i qytetit te Tripolitses , pas nje pakti te komandantit shqiptar te garnizonit prej 2500 trupash qe ruante qytetin, me Kolokotronin me kusht qe ti garantohej jeta ushtareve dhe banoreve te qytetit. Por revolucionaret arvanite nen komanden e disa mercenareve ruse franceze ingleze (mbi 100) , masakruan te gjithe banoret e Tripolitses prej 12-15 mije banoresh shumica derrmuese mislimane shqipfoles autoktone dhe rreth 2 mije hebrej e 1000 turq.
Masakra e tripolitses i dha goditjen planit te Kolokotroni dhe Alì Farmaqi per nje shtet arvanit me myslimane e ortodoks duke e kthyer revolucionin ne “gjueti shtrigash” ndaj arvaniteve myslimane te Morese. Masakra e kryeqytetit te Morese tronditi perandorine dhe sidomos shqipfolesit myslimane.
Pas kesaj masakre , sulltani dergon garnizione me shqiptare per te shtypur revolucionin dhe therret per ndihme edhe pashain e egjiptit Mehmet Aliu-n shqiptar ( qe edhe pse kishte kontradikta me sulltanin ku kohe me pare iu afrua brigjeve te stambollit dhe per pak nuk mori sulltanatin, po te mos kish qene nderhyrja e Frances), i cili dergoi flloten e tij me shqiptare dhe ne krye dy djemte .
Menjehere pas revolucionit , nuk kishte me myslimane ne Morea atika dhe Eubea , territore ku gati gjysma e popullsise ishte myslimane me shumica derrmuese shqipfoles.
Edhe pse arvanitet myslimane laljote, luftuan krahe kolokotronit, prapeseprape u debuan si turq se bashku me Bardhunjotet dhe myslimane tjere te Morese antikes e eubese dhe ne vend te tyre sollen ortodokse te anadollit qe nuk i lidhte asgje me arvanitet ortodokse pervec ortodoksise.
Quhet Revolucion grek por sic shkruajne se edhe kronikat e kohes, : nuk ishte tjeter vecse lufte vellavrasese mes shqipfolesve. Grek nuk permendin asgjekundi ashtu sic nuk i gjeti as i madhi Falmerayer qe shkeli dy here me pellembe gjithe greqine e sotme dhe nuk gjeti asgjekundi greket pervecse arvanite me fustanella dhe disa minoranca tjera.
Martin Leak dhe Falmerayer kundershtuan me force cmendurine evropjane te filohelenisteve per sajimin e nje kombi grek ne nje zone te quajtur MORE ATIKA dhe Eube me shumica derrnuese shqipfolesve./Achille Teti