Atë e quanin në Kosovë në moshën 12 vjeçare, si “Messi i ri”. Ndodhi kjo kur ai zgjodh në vitin 2011 në një kamp rinor nën 200 fëmijë si lojtari më i mirë dhe u ftua për trajnim te AC Milan

Gazeta zvicerane “Blick” ka bërë një artikull të jashtëzakonshëm për yllin e Kosovës.

Sipas këtij shkrimi, Zhegrova konsiderohet një lojtar i artë, ose “Messi i Kosovës.

Fatkeqësisht, i riu, pasi erdhi në Basel nga klubi belg Genk gjysmë viti më parë, rrallë ia doli të tregojë truket e tij në një luftë serioze. Një lojë futbolli nuk është një shfaqje cirku. Këtë gjë është dashur t`ia thonüë shpesh atij. Vetëm katër herë ai u angazhua në njëmbëdhjetëshen e parë. Dhe aksionet e tij nuk janë të shumta këtë sezon. Të enjten kundër Getafe i riu do të luajë për herë të parë që nga fillimi, sepse me Valentin Stocker dhe Kevin Bua që mungojnë, Zhegrova është alternativa e vetme, transmeton albinfo.ch.

“Sigurisht që gjithmonë dëshiroj të luaj”, thotë Zhegrova, “por trajneri thotë se duhet të jem i durueshëm, të vazhdoj të punoj shumë. Unë dua ta bëj atë”.

Loja në rrugë

Për zhvillimin e tij, ishte ndoshta më shumë pengesë që ata e quanin atë në atdheun e tij në Kosovë në moshën 12- vjeçare, si “Messi i ri”. Ndodhi kjo kur ai zgjodh në vitin 2011 në një kamp rinor nën 200 fëmijë si lojtari më i mirë dhe u ftua për trajnim te AC Milan. Deri atëherë ai vetëm luante në rrugë në Prishtinë.

“Me disa gurë, ne bënim golat, dhe kur vinte një makinë, ne duhej ta pastronim atë dhe të ndalonim lojën”.

Ai përvetësoi teknikën e tij në rrugë: “Meqenëse askush nuk ju thotë se çfarë të bëni, ju mund të dribloni, pasi kjo ju përshtatet, ju jeni plotësisht të lirë”.

Dhe pikërisht ky është problemi i tij sot. Se ndonjëherë ai humb momentin e duhur për lojën. Por nën trajnerin Koller, “vorbulli” ka bërë përparim. Një javë më parë në ndeshjen e kupës kundër Stade Lausanne, pasi Baseli ishte në vështirësi, Zhegrova pas zëvendësimit të tij dhe me shpejtësinë e tij të driblimit në ndeshjen e Bazelit dhe përgatiti barazimin. Gjithashtu të Dielën kundër Xamax, ai shkëlqeu si zëvendësues.

Krahasimet me Messin nuk e shqetësojnë më atë. “Unë jam Edon, jo Messi”, thotë ai. Sigurisht, kjo nuk e ndalon atë të vendosë synime të larta. Ai ende ëndërron për Barcelonën, ashtu siç bëri kur goditi topin në rrugët me pluhur të Prishtinës. “Ëndrra e madhe”, thotë ai, ëndërr e madhe. “Unë dua të jem një nga lojtarët më të mirë”, përcjell albinfo.ch.